Ugens aktiviteter i Brønshøj: Yoga, floorball, gå-fællesskaber og litteratur

Foto: Kultunaut.
dato

Brønshøj byder på et mangfoldigt udvalg af aktiviteter i næste uge, lige fra yoga for kvinder og floorball for sjov til gå-fællesskaber og diskussioner om litteraturens forhold til epidemier. Find ud af, hvad der passer til din kalender.

Næste uge i Brønshøj er fyldt med muligheder for både fysiske aktiviteter og intellektuelle oplevelser. Uanset om du ønsker at deltage i et yoga- eller floorballhold, gå en tur i fællesskab, eller få ny indsigt gennem fælleslæsning, er der noget at vælge imellem.

Yoga for kvinder

EnergiCenter Voldparken tilbyder yoga for kvinder hver mandag. Dette er en god mulighed for at arbejde på fleksibilitet og styrke, samtidig med at man finder indre ro. Husk at medbringe tøj, du kan bevæge dig i.

Tidspunkt: Mandag 17. november 2025, kl. 16-17
Sted: EnergiCenter Voldparken, Kobbelvænget 65, 2700 Brønshøj
Entré: Fri entré

Floorball For Sjov

Alliancen KBH inviterer til floorball-spil for alle aldre og niveauer. Træningen på Bellahøj Skole er både sjov og lærerig, med fokus på leg og tekniske øvelser i spillet. Kom og vær med, uanset om du er nybegynder eller erfaren.

Tidspunkt: Mandag 17. november 2025, kl. 20-22
Sted: Bellahøj Skole, Svenskelejren 18, 2700 Brønshøj
Entré: Fri entré

Gå-fællesskabet

Hvis du mangler en afslappet social aktivitet, kan du deltage i Gå-fællesskabet. Her går vi ugentligt fra forskellige mødested i Brønshøj. Det kræver ingen tilmelding, og paraplyer kan lånes, hvis vejret kræver det.

Tidspunkt: Tirsdag 18. november 2025, kl. 10:30
Sted: Husum For Alle, Voldparken 1B, 2700 Brønshøj
Entré: Fri entré

Fælleslæsning på Husum Bibliotek

Husum Bibliotek inviterer til fælleslæsning, hvor du kan dele dine tanker og følelser om litteratur med andre. Guiden vil læse højt, og samtaleemnerne vil spænde fra litteratur til egne erfaringer. Forberedelse er ikke nødvendig.

Tidspunkt: Onsdag 19. november 2025, kl. 11-12:30
Sted: Husum Bibliotek og Medborgercenter, Frederikssundsvej 290, 2700 Brønshøj
Entré: Fri entré

Literære epidemier på Brønshøj Bibliotek

Tag del i en spændende paneldiskussion om litteraturens fascination af epidemier på Brønshøj Bibliotek. Fire eksperter vil diskutere, hvorfor vi i litteraturen ofte vender tilbage til fortællinger om sygdomsudbrud. Der er gebyr for entré, så husk at medbringe betaling.

Tidspunkt: Torsdag 20. november 2025, kl. 19
Sted: Brønshøj Bibliotek, Krabbesholmvej 3, 2700 Brønshøj
Entré: 50 kr



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut