I den kommende uge er der masser af aktiviteter i Brønshøj. Fra motion og kultur til kreative workshops, bydelen er fyldt med tilbud for alle aldre og interesser. Læs videre for at finde ud af mere om de enkelte arrangementer.
På mandag den 21. april inviterer Vanløse Floorball og Frederiksberg Floorball alle unge til at prøve kræfter med floorball. Det finder sted i Bellahøj Hallerne klokken 17:30, hvor Dame 2 holdet afholder en gratis prøvetræning. Dette holdfællesskab byder på sjov træning for både nye og erfarne spillere.
Sted: Bellahøj Hallerne | Grøndal MultiCenter, Bellahøjvej 1, 2700 Brønshøj
Entré: Fri entré
Samme aften er der "Floorball For Sjov", hvor motionister mødes i Bellahøj Skole til en uformel omgang træning. Arrangementet starter klokken 20:00 og er perfekt til dem, der vil have lidt motion og samtidig møde nye mennesker i et afslappet miljø.
Sted: Bellahøj Skole, Svenskelejren 18, 2700 Brønshøj
Entré: Fri entré
For de friske er der gå-fællesskab hver tirsdag klokken 10:30. Alle er velkomne uanset vejret, og det kræver ingen tilmelding. Mød op og nyd en gåtur i fællesskab med andre fra området.
Sted: Husum for Alle, Voldparken 1B, 2700 Brønshøj
Entré: Fri entré
Tirsdag eftermiddag inviterer Tingbjerg Husum Spiser Sammen til Krea & Suppe. Arrangementet inkluderer kreative aktiviteter og slutter med en varm skål suppe. Det hele finder sted klokken 16:30.
Sted: Tingbjerg Bibliotek og Kulturhus, Skolesiden 4, 2700 Brønshøj
Entré: Gratis
Midtugen byder på en musikalsk start, hvor alle kan deltage i morgensang på Brønshøj Bibliotek. Her får du mulighed for at synge med på sange fra Højskolesangbogen hver onsdag klokken 09:00.
Sted: Brønshøj Bibliotek, Krabbesholmvej 3, 2700 Brønshøj
Onsdag klokken 11:00 er der mulighed for at deltage i et læsefællesskab på Husum Bibliotek, hvor en frivillig guide læser højt, og der er tid til samtale om litteratur og egne erfaringer.
Sted: Husum Bibliotek og Medborgercenter, Frederikssundsvej 290, 2700 Brønshøj
Torsdag kan unge deltage i fitness- og styrketræning med fokus på mobilitetsøvelser og balance. De første tre gange er gratis, og bagefter koster det 50 kr./måned.
Sted: Energicenter Voldparken, Kobbelvænget 65, 2700 Brønshøj
Entré: Fri entré (de første 3 gange)
Fredag afsluttes ugen med en afslappet eftermiddag i Bellahøj Kirke, hvor der spilles banko og serveres kaffe og kage til en pris af 20 kroner. Dette er en god mulighed for socialt samvær og for at møde nye mennesker.
Sted: Bellahøj Kirke, Frederikssundsvej 125A, 2700 Brønshøj
Entré: 20 kr. for kaffe og kage
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.