Udforskningen af Grønland: Historie og nutid

dato

Brønshøj Bibliotek inviterer til et spændende foredrag om Grønlands udforskning. Tirsdag den 11. marts 2025 kl. 19.00 kan du høre om både historiske ekspeditioner og aktuel forskning i Indlandsisens afsmeltning. Arrangementet er gratis og åbent for alle.

Grønland har været genstand for videnskabelig interesse i århundreder. Foredraget på Brønshøj Bibliotek vil tage dig med på en rejse gennem tiden, hvor du vil høre om de videnskabelige ekspeditioner, der har bidraget til vores forståelse af Grønlands natur og kultur siden 1700-tallet.

Historiske ekspeditioner og deres betydning

Foredraget vil dykke ned i de udfordringer, ekspeditionerne mødte, og de videnskabelige opdagelser, de gjorde. Hvilke konsekvenser havde disse opdagelser for Grønlands befolkning, samfund og landets placering i Rigsfællesskabet og verden?

Aktuel forskning i Indlandsisens afsmeltning

Efter en pause vil foredraget fokusere på aktuel forskning i Grønland, med særlig vægt på Indlandsisens afsmeltning. Du vil få indsigt i, hvor hurtigt isen smelter, og hvilke konsekvenser det har, når denne enorme iskappe mister masse.

Hør om de mekanismer, der både påvirker og påvirkes af Indlandsisen, samt de bevægelser i undergrunden, der er drevet af isen, og hvilken indflydelse det hele har på det globale havniveau.

Praktisk information
Dato: Tirsdag 11. marts 2025
Tid: Kl. 19.00
Sted: Brønshøj Bibliotek, Krabbesholmvej 3, 2700 Brønshøj
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle
Læs mere om foredraget, se billeder og læs om evt. pladsreservation
Foredraget streames live fra Aarhus Universitet som led i serien Offentlige foredrag i Naturvidenskab, arrangeret af Aarhus Universitet og støttet af Carlsbergfondet.
Følg foredragenes nyhedsbrev eller sociale medier for bonusmateriale og kommende foredrag.



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut