Jørgen Ryg: En alsidig kunstner
Den 7. oktober kl. 14:00 kan du høre Peter Borgberg fortælle om Jørgen Ryg, en af Danmarks mest elskede komikere, der også var en talentfuld tegner og jazztrompetist. Borgberg, forfatter til biografien 'Jeg vil prøve det hele', vil dykke ned i Rygs liv og karriere, herunder hans tid i Brønshøj.
Biskop Absalon: Mere end en kriger
Den 21. oktober kl. 14:00 kan du opleve præst Otto Lundgaard fortælle om Biskop Absalon, Københavns grundlægger, der var meget mere end en kriger. Lundgaard vil belyse Absalons betydning i Danmarkshistorien og udfordre vores moderne forståelse af en biskops rolle.
Glemte kvinder: En musikalsk hyldest
Den 4. oktober kl. 15:00 kan du deltage i koncerten "Glemte kvinder" med sangstuderende fra Det Kongelige Danske Musikkonservatorium. Koncerten sætter fokus på kvindelige komponister, der har været overset i musikhistorien, og fejrer deres værker som hovedværker. Der er gratis adgang til denne musikalske eftermiddag.
Grønlandske kunstnere: Udforskning af identitet
Den 14. oktober kl. 19:30 vil Lars Lerche fra Det Grønlandske Hus præsentere udstillinger og events, der fokuserer på Grønlandske kunstneres arbejde med emner som kolonialisme, diskrimination og identitet. Lerche vil sætte fokus på de unge kunstnere, der udfordrer tidligere generationers opfattelser og belyser den koloniale arv i nutidens Grønland.
Praktisk information
Sted: Brønshøj Sognehus, Brønshøj Kirkevej 4D, 2700 Brønshøj
Entré: Se de enkelte arrangementer for detaljer
Målgruppe: Alle er velkomne
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her