Comeback og debutpræstation sikrer Union Herrer sejr over Husum Bk

dato

Union Herrer kæmpede sig til en vigtig 1-2-sejr på Håndbold Arenaen i Husum torsdag den 14. august 2025. En kamp præget af dramatik og debutpræstationer blev afgjort efter afgørende øjeblikke i anden halvleg.

På en svær udebane, der traditionelt har givet Union problemer, var det en vigtig sejr, som holdet kunne tage med hjem. Sportschef Mads Andersen reflekterede på kampens udvikling: "Vi har det traditionelt vanskeligt på Håndbold Arenaen i Husum, og derfor frygter man altid indtil sidste minut, hvad der kan ske." Union kom bagud efter et forsvarskiks, men kampen vendte fuldstændigt efter en omskiftelig episode i anden halvleg.

Andersen fortsatte: "Kampen vender fuldstændigt, da Husums keeper får direkte rødt i en situation, hvor vi også får straffe." Det var netop dette straffe, der bragte Union tilbage i kampen på 1-1, og lidt efter tog de føringen med 1-2. Trods en numerisk fordel blev det en tæt afslutning, hvor Husum formåede at lægge pres på, men heldigvis fløjtede dommeren kampen af til Unions fordel.

Union Herrer arbejdede hårdt gennem hele kampen, og det var deres vilje og evne til at skabe de nødvendige chancer, der blev afgørende. "Det er en premiere kamp, og der er ikke meget prangende spil, men jeg synes, at vi fighter godt," sagde Andersen.

Thomas Hanley blev fremhævet for sin præstation i midterforsvaret under sin KS-debut. "Meget glad for at se en ung Uniondreng komme ind og levere sådan," bemærkede Andersen om Hanleys solide indsats, der hjalp holdet til at opretholde føringen og sikre de tre point.

Trods sejren er der stadig områder at forbedre frem mod næste kamp. Andersen understregede vigtigheden af at minimere personlige fejl for at undgå at skabe unødvendige chancer til modstanderen.

Alt i alt endte det med en tilfredsstillende sejr for Union Herrer, der nu kan bygge videre på denne premierepræstation, samtidig med at de ser fremad mod kommende kampe.

Næste kamp for Union Herrer er et opgør imod Viking/RIK (1). Det udspiller sig i Genforeningspladsen d. 23. august klokken 15:30.

Kampens resultat: 2-1 til Union Herrer
Række: KS Herre 25/26

Mål
20'1-0Sebastian Stange
55'1-1Jacob Schmidt
60'1-2Jacob Schmidt
Kilde: Mads Andersen - Union Herrer
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.