Den årlige Kvindefest i Tingbjerg er en festlig begivenhed, hvor kvinder fra nær og fjern kan samles for en aften fyldt med spændende aktiviteter og hyggeligt samvær. Tingbjerg Bibliotek og Kulturhus slår dørene op kl. 17:30, og aftenen starter med en velkomst ved Kvinfo og Bydelsmødrene Husum og Tingbjerg.
Spændende program og fællesspisningProgrammet byder på et oplæg om kvindeanatomi og seksuel sundhed ved Gabriela Rehfeld, jordemoder, perterapeut og sexolog. Efter oplægget er der fællesspisning, hvor deltagerne opfordres til at medbringe en ret til deling. Der vil være sodavand, kaffe, te og kage til rådighed.
Dans og musikEfter maden er der mulighed for at lære at danse med sin nabo, og aftenen afsluttes med musik og dansegulv ved DJ Smita. Det er en unik mulighed for at lære nye danse og nyde en aften med musik og bevægelse.
Praktisk information
Dato: Fredag den 4. april 2025
Tid: Kl. 17:30
Sted: Tingbjerg Bibliotek og Kulturhus, Skolesiden 4, 2700 Brønshøj
Entré: Gratis billetter
Tilmelding: Senest den 2. april på mail til Marie: qu5n@kk.dk eller i Café Mors Varme Hænders åbningstider
Målgruppe: Kvinder over 15 år
Medbring: En madret til fællesspisningen
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her